Blog Romualda Szeremietiewa

Wpis

środa, 07 listopada 2012

A po Grossie jest „Pokłosie”

Polacy dostali prezent na Święto Niepodległości. To nie są kotyliony p. Komorowskiego, ale film „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego (tego od „Psów”, sagi poświęconej byłym ubekom), Premiera filmu odbyła się 6 listopada, w przeddzień rocznicy wybuchu „Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej”, co może nie jest przypadkowe, bowiem produkcje filmu zasiliły nie tylko fundusze z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (3,5 mln zł), ale także деньги z Rosji

W gazetach można przeczytać entuzjastycznie pisane wiadomości o premierze i zachwyty nad filmem Andrzeja Wajdy („wspaniały, poruszający film”). Cytują też wypowiedź Bogdana Zdrojewskiego, ministra Kultury i... Dziedzictwa Narodowego, który wyraził podziw dla reżysera za "odwagę podjęcia trudnego tematu". A Pasikowski nakręcił film o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas drugiej wojny światowej zamordowali grupę Żydów.

Słowa ministra skomentował Internauta (pod notatką w dziennik,pl toczy się dyskusja): „~Jarząbek2012-11-07 07:40 Jaka odwaga?! Dziś w Polsce żeby dokopać Polakom nie trzeba żadnej odwagi! Odwaga to by była jakby ktoś np. nakręcił film o okupacji radzieckiej, i zachowaniu społeczności żydowskiej!

A co tak zachwyciło Wajdę? W filmie Pasikowskiego „Psy” mamy obrzydliwą scenę jak pijani esbecy wynoszą na ramionach zapitego nieprzytomnego kumpla, śpiewając „Balladę o Janku Wiśniewskim”. Teraz reżyser poszedł dalej i w nowym jego filmie mamy sekwencję jak to polscy chłopi przybijają do krzyża ćzłowieka, który chciał zadbać o groby zamordowanych Żydów. A chłopi, wszak katolicy, robią to dlatego, że Żydzi byli sprawcami ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Cóż ciemny polski lud! Prawda jaki wyrafinowany intelektualnie pomysł? DoktorJoseph Paul Goebbels by tego lepiej nie wymyślił. Reżyser opowiada w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", że sfilmowanie czegoś takiego podsunął mu jednak nie Goebbels, ale jakiś kolega. Pasikowski mówi, że długo nie był przekonany, czy warto coś takiego kręcić, ale przełamał się, gdy przeczytał jakąś ksiązkę makabrycznego bajkopisarza Jana Grossa. 

Żydów mordowali normalni ludzie, nie żaden margines - tak o Polakach, wg Grossa sprawcach tych mordów, mówi Gross.

I nagle Pasikowskiego olśniło: „Pomyślałem sobie wtedy, że to jest to. Za to "warto" zabić na drzwiach stodoły.” – za co? Za ukrzyżowanie Chrystusa??? I tak powstała opowieść filmowa Pasikowskiego o dziejach Kalinów (taka słowiańska odmiana Kaina) tworząc „nierozerwalną, logiczną całość”, a na początku tego był pomysł o krzyżowaniu, jednak „prawda jest taka, że zacząłem od końca” - tłumaczy się reżyser.

Związki Pasikowskiego z Grossem są tak oczywiste, że podkreślił je nawet w recenzji „Gross trafia pod strzechy” „Tygodnik Powszechny” (Nr 46/2012). W recenzji czytamy: „Wieś wfilmie Pasikowskiego została zbudowana z samych klisz: antysemickie graffiti wita już na przystanku, a tłuszcza ogniem i siekierą broni zdobytego w niejasnych okolicznościach mienia.” I recenzent, jakby przerażony tym co napisał dodaje: „Trudno dyskutować z filmem, który bezwzględnie powinien był powstać. Jeszcze trudniej krytykować pierwszą tak spektakularną próbę zmierzenia się z przeklętym tematem „polskich sąsiadów” na gruncie kina popularnego. Władysław Pasikowski musiał nakręcić „Pokłosie”, bo nie widać w dzisiejszej Polsce nikogo, kto mógłby zrobić to lepiej.” No proszę – „trudno dyskutować”, a „jeszcze trudniej” film „krytykować”, chciałoby się rzec, nawet nie wypada źle traktować obrazu, który „powinien był powstać” i to „bezwzględnie”, zwłaszcza, że reżyser „musiał” film nakręcić. Nie wiadomo kto go do tego zmusił, ale uwaga recenzenta, że nie ma nikogo, kto zrobiłby to lepiej jest przesadna. Jest przecież spora grupka reżyserów potrafiących nie gorzej od Pasikowskiego popluwać na Polskę, byle tylko można było na takiej „twórczości” zarobić, a ciągle można! 

Wspomniałem o dyskusji pod notatka o premierze filmu. Można tam przeczytać kilka przytomnych opinii.  „~Palligniot2012-11-07 09:48 Teraz czekamy na film pokazujący druga stronę tzn. kolaborację ludności żydowskiej z najeźdźcą sowieckim, współsprawstwo w zsyłkach i łapankach partyzantów, donosicielstwo na chłopów ukrywających żywność, błyskawiczna reorientacja antypolska i wchodzenie w struktury władzy sowieckiej. To bolesne doświadczenia, których konsekwencją było nasilenie wrogich postaw wobec ludności żydowskiej. Bez pokazania tych wątków nie sposób zrozumieć wzajemnych relacji z mniejszością żydowska na wschodnich terenach II RP
Zupełnie inny film powinien powstać na relacje wzajemne w GG. Tu czekamy na prawdę o Granatowej Policji i żydowskich szpiclach denuncjujących własnych rodaków i pomagających im Polaków, Domagamy się także pokazania represji wobec Polaków pomagających Żydom przez Niemców.
Postsżydotkomuniści w rodzaju Wajdy, Pasikowskiego, Holland, to propagandziści a nie poszukiwacze prawdy. Ta ich nie interesuje, ich zadaniem jest wykrzywić rzeczywistość.”

I kolejna wypowiedź: „~~~18632012-11-07 09:29 Swoją wizje Polski miał Piłsudski, miał Dmowski. Mieli ją także Hitler i Stalin i to właśnie ich plan jest realizowany w tak zwanej III Rzeczpospolitej. Plan ten to kilkanaście milionów pozbawionych tożsamości, zmanipulowanych ludzi i obca elita. Skutkiem obcości tej obecnej elity jest choćby rytualne przepraszanie za dokonaną przez Niemców zbrodnie w Jedwabnem, co uzasadnia tak powszechne dziś określenie „polskie obozy śmierci”. Powyższe stwierdzenie natychmiast odwołam, jeśli ktokolwiek poda podobne temu wydarzenie, kiedy w państwie prawa świeckiego duchowni zatrzymali toczące się śledztwo. Miało miejsce w Jedwabnem, gdy wyniki śledztwa rozmijały się z oczekiwaniami ich wspólnoty, a niespalone zwłoki ofiar dawały pewność wykrycia prawdziwych sprawców zbrodni. Tak jak Katyń był kłamstwem założycielskim PRL-u, tak Jedwabne jest kłamstwem założycielskim „III Rzeczpospolitej”. W ten właśnie sposób pozbawia się nas i nasze dzieci dumy z przynależności do najbardziej katolickiego narodu Europy, dumy z bycia Polakami. Z Narodu, który przez kilkanaście lat kosztem nieprawdopodobnych ofiar, przez długie okresy samotnie, wielokrotnie zdradzany, prowadził walkę z dwoma totalitaryzmami czyni się dziś wbrew prawdzie twórców „obozów śmierci” i winnych palenia w pogromach swoich sąsiadów. Mają w tym swój wielki udział środowiska dziś rządzące naszym krajem.”

W zasadzie wszystkie głosy w dyskusji tak zabrzmiały. Ujawnił się też jeden odmienny: „~hehe2012-11-07 09:15 Na forum sami prawdziwi Polacy i katolicy (czytaj: nieudacznicy, lenie, szowiniści i antysemici). Pozdrawiam zaplutych jadem.”

Prawda jaka merytoryczna i pozbawiona jadu wypowiedź.

 Mamy taki obraz polskiej rzeczywistości: głosy rozsądne i wyważone Polaków i szkalującą, żerującą na Polsce tzw. elitę. Czas najwyższy, aby Polacy obudzili się - wiem, wiem, to nazistowskie wszak zawołanie, ale co można powiedzieć, gdy tak wielu ciągle nie widzi, że w polskim chlebie zalęgły się robaki.

Dziwić może jedno, że Bogdan Zdrojewski chce być ministrem takiego "dziedzictwa", jakie pokazuje Pasikowski, chyba że minister też należy do „odważnych”, jak pan reżyser! A może Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie o polskie dziedzictwo i kulturę chodzi?

 
 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
romualdszeremietiew
Czas publikacji:
środa, 07 listopada 2012 18:52

Polecane wpisy

 • Proces z truchłem

  Dawno temu w lipcu 2001 roku, w dzienniku „Rzeczpospolita” na pierwszej stronie ukazał się wielki tytuł „Kasjer z MON” oraz moje zdjęcie

 • Łyżka dziegciu

  W książce "Resortowe dzieci" znalazłam na str. 241 coś takiego: "Bardzo ciekawie wyglądała również lista posiadaczy akcji A Polskiej Korporacji Handlowej. Znal

 • Bóg się rodzi, moc truchleje ....

  Życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenie. Niech Jezus Chrystus przychodząc na świat przyniesie nam -zgodę i wzajemne zrozumienie, - mądre wybory w wielkich i mał

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość Grzegorz Rossa. napisał(a) z *.opera-mini.net komentarz datowany na 2012/11/07 23:01:05:

  Jam to, nie chwaląc się, książką Żydzi, Polacy, dialog sprawił, że ten film wyreżyserował Pasikowski, a nie Spielberg.

 • Gość napisał(a) z 94.75.112.* komentarz datowany na 2012/11/09 07:54:46:

  Ty PISmaku zatruty starczym jadem...

 • Gość romualdszeremietiew napisał(a) z *.dynamic.gprs.plus.pl komentarz datowany na 2012/11/12 10:53:40:

  Gość: , 94.75.112.*
  Ty PISmaku zatruty starczym jadem...

  Stary jest (1945), do PIS zdaje się nie nalezy, ale gdzie ten jad????

 • Gość jackmay napisał(a) z *.dynamic.mm.pl komentarz datowany na 2012/11/14 20:52:42:

  Panie Romualdzie, polska natura jest taka że z jednej skrajnosci wpadamy w druga. Przykładowo oglądając banknot stuzłotowy widzimy kogo wizerunek? Dla jednych króla Polski co "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowana" a dla innych bardziej zagłębionych w karty historii mordercę gwałciciela, który przebaczenie kupował sobie fundując klerowi kościoły. A co my robimy? Celebrujemy człowieka, zamiast dać wizerunek jakiegoś miasta, albo wydarzenia, które by o czymś przypominała, a nie wywyższało jednostkę wbrew naszej wierze chrześcijanskiej (złamanie jednego z przykazań dekalogu). Niestety głupota podobnie jak i naiwność się nie sieje, tylko sama się rodzi. Kiedy w końcu zaczniemy z dystansem patrzeć na siebie i na naszych wybrańców historii. Uczmy w końcu prawdy obiektywnie. Incydenty mordowania żydów były, antysemityzm również był i jest, wystarczy przejść się po ciemnych uliczkach polskich miasteczek i wsi, i można stosunkowo łatwo wywnioskować ze antysemityzm narodowi polskiemu nie jest obcy, co nie znaczy oczywiście że większość Polaków jest antysemitami. Podobnie jak cyganie niby dyskryminowani w Polsce, a ze swoich doświadczeń mogę śmiało powiedzieć że to jest bardziej rasistowski naród niż Polacy, natrętni konfliktowi, agresywni, nieuczciwi. Wynikało by z tego że to ja mam uprzedzenia, ale niestety podaję obiektywną fakty, bo jak inaczej nazwać obrzucanie kamieniami pociągi, przechodzących ludzi, czy natarczywie zaczepianie ludzi tylko w jednym celu, aby wyłudzić trochę grosza. Podobnie jest z narodem żydowskim, uprzedzenia do narodu żydowskiego są i nie ma co nawet temu zaprzeczać, ale oczywiście są wynikiem pewnych działań, którą również można nazwać nietolerancją w stosunków do obcych nacji, co sami żydzi potrafią przyznać, i spotkałem się z wypowiedziami w filmach dokumentalnych gdzie przedstawiciel narodu żydowskiego wyraźnie przyznał że nienawiść do jego narodu był skutkiem uprawianej lichwy przez żydów. film "Pokłosie " uznaję za formę rozgrzeszenia, pokuty narodu polskiego za zło wyrządzone Żydom. w ten prosty sposób staliśmy się bardziej tolerancyjnym narodem, bo piętnujemy jako naród nawet najdrobniejsze formy nietolerancji, jaki wystąpił w naszej historii. A przypadki oburzenia że film obraża Polaków to niestety forma nietolerancji, przykre to trochę że, staramy się zamazywać to co jest faktem historycznym, chociaż skala tego jest niewielka. Nie jesteśmy i nie będziemy "narodem wybranym" zawsze będziemy, normalnym narodem bo w każdym narodzie jest mieszanka dobra i zła.

 • Gość kali301 napisał(a) z *.opera-mini.net komentarz datowany na 2012/11/17 18:58:36:

  Wiec narodowców na Agrykoli. Właśnie ogłosili, że od jutra zaczyna się narodowy nabór do Straży Niepodległości, służby obrony narodowców.
  Jaka organizacja jest faszystowska? Czy ta, czy poniżej, utworzona w 19 w.?
  - -
  Członkiem B'nai B'rith International może zostać osoba fizyczna, która ma i deklaruje tożsamość żydowską, świecką bądź religijną, opartą na pochodzeniu żydowskim (z ojca lub matki) lub po konwersji na judaizm.
  pl.wikipedia.org/wiki/Bnai_Brith

  www.bnai-brith.org.br/
  Link B'nai B'rith Canada

  www.bnai-brith.org.pl/

 • Gość jerzy Ulicki-Rek napisał(a) z *.lnse2.ken.bigpond.net.au komentarz datowany na 2012/11/18 09:52:12:

  Kolejna anty-polska obelga majaca dwa cele: zniewazyc tych ,ktorzy wiedza i rozbudzic poczucie winy w tych ciagle naiwnych.

  Potem ci ciagle naiwni nazwa tych ,ktorzy juz wiedza :faszystami i kolko sie zamyka:)

  A Moshe sie cieszy bo ktos inny-jak zwykle-odwala za niego cala robote.

  A on siedzi i placze

  Ze smiechu

  Jerzy Ulicki-Rek

 • Gość napisał(a) z *.dynamic.chello.pl komentarz datowany na 2013/10/07 13:47:12:

  Józka Kalinę zabiła fabuła. W zasadzie to można w filmie fabularnym przedstawić każdą psychozę autorów tylko po co?

  W końcu chłop potęgą jest i basta. Nacjonalizuje największych złodziei wojennych (Hans Frank i Heinrich Himmler). Tylko dlaczego w fabule filmu jakoś to przekręcili:

  Franciszek: "Zajęli majątki po żydach, wszyscy"
  Archiwista: "No co pan chce, Niemcy nie mogli ich zająć (jak nie jak tak?) a zwrócić jakby na to nie patrzeć nie bardzo było komu (niemieckie gazownictwo?)"

  "Do chwili rozpoczęcia masowego mordu na Żydach w 1942 roku cały majątek żydowski znajdujący się w Generalnym Gubernatorstwie domy, mieszkania, zakłady, które nie zostały wcześniej zlikwidowane, konta bankowe został skonfiskowany. Aby móc sprawnie zarządzać około 50 tysiącami przejętych działek, latem 1942 roku administracja cywilna Generalnego Gubernatorstwa stworzyła specjalną spółkę.

  Niemieccy urzędnicy rościli sobie również prawo do całego ruchomego majątku Żydów (meble, ubrania, przedmioty użytku domowego). Niemieccy starostowie powiatowi i grodzcy szantażem wyłudzali od gmin żydowskich jeszcze przed deportacjami Żydów do komór gazowych wysokie kontrybucje, między innymi aby pokryć koszta przesiedlenia lub dla własnych potrzeb. Niemieccy sprawcy postarali się także jeszcze przed rozpoczęciem ewakuacji żydowskich dzielnic i gett o zabezpieczenie ich przed plądrowaniem przez Polaków. Tylko bowiem niemieccy organizatorzy wysiedlenia mieli prawo do zdobyczy i łupu w świetle prawa niemieckiego. Starostowie ostrzegali więc ludność miejscową, że plądrowanie opuszczonych żydowskich mieszkań i domów będzie surowo karane. Jeden groził karą śmierci, drugi obozem karnym. Do plądrowań mimo to dochodziło. Niektórych grabieżców zastrzelono.

  Po wymordowaniu Żydów w Generalnym Gubernatorstwie powstał spór między Hansem Frankiem i Heinrichem Himmlerem o ich własność. Obaj chcieli zużytkować pozostały po Żydach majątek do własnych celów: Frank dla Generalnego Gubernatorstwa, natomiast Himmler do sfinansowania osiedlenia się Niemców na Wschodzie. Dopiero w obliczu zbliżającego się frontu latem 1944 roku doszli do porozumienia. Postanowili przekazać zarządzanie żydowskim majątkiem niemieckiej cywilnej administracji Generalnego Gubernatorstwa. W praktyce jednak przejęła ona własność Żydów jeszcze przed ich wymordowaniem."

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny